Profil

Scavatore

Jsem studentem katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU a katedry geofyziky MFF. Zajímám se o to, jak z mála vytřískat hodně a jak proměnit svoji lenost v činy. Pro tento účel je tu tato stránka.

VÍCE

Jak na nicnedělání?

Internet je všude a je naší pravou rukou. I mojí. Neuplyne hodina, abych nezkontroloval, co se děje na Ukrajině, jak hraje můj oblíbený sportovní tým a popřípadě si nevyměnil několik zpráv se svými kamarády. Je to fajn pomůcka, ale brání jedné věci. Nicnedělání.
Co je to nicnedělání? Pro mě osobně je to stav, kdy jsem doslova vyvalen s nohama nahoře a opravdu nic nedělám. Že pořád něco děláte? Jo tomu rozumím, já taky. A ptám se sám sebe, k čemu mi to je? Kolik těch věcí, co dělám, dělám jen proto, abych nemusel nicnedělat?
Nicnedělání je ohromně důležitá věc. Dává klid. Uklidní mysl. Koncentruje mě na to, abych příští činnost, kterou budu dělat, mohl dělat stoprocentně. Nicnedělání pomáhá trávit čas a žít.
Pro mě je to další díl do skládačky, kterou se dozvídám o sobě tady na okraji malého městečka, kde momentálně sídlím. Zjišťuji, že je pro mě jako pro „moderního člověka“ ohromně těžké nic nedělat. Pořád bych něco dělal a když bych zrovna nemusel, tak bych aspoň jedl. Místo toho, abych si sedl a dopřál si luxus toho, že mě nic nestresuje. Že mám doopravdy prázdniny a nic nemusím. Podcenil jsem sílu nic nedělání.
Jenom aby nedošlo k mýlce – za nic nedělání nepovažuju koukání na něco, hraní her nebo podobné činnosti. Aby mělo smysl, musí být cílené. Cíleně si lehnout venku na lehátko, zavřít oči, dýchat a nic nedělat. Samozřejmě, že jsem byl a stále do velké míry jsem neefektivní tím, že pořád lidově řečeno „nicnedělám“. Jenže ve skutečnosti je to jenom přetvářka, protože moje koncentrace přesunuta na konkrétní přenos, seriál, youtube video, cokoli chcete. Takže ve výsledku moje mysl pořád pracuje a je zahlcená.
Píšu tady o mysli, protože to je náš stroj. A stroj, který se občas nezastaví a nepromaže, se časem zadrhne. Jako ten můj. Mohl jsem se učit jak moc jsem chtěl, ale nikdy jsem si nic nezapamatoval. Proč asi? Myslím, že sami už tušíte odpověď.
Jak na nicnedělání v moderním světě s internetem všude? Jednoduše – ano je to daleko jednodušší než si myslíte – vypněte ho. Nebuďte zombie. Nezvolil jsem si tohle heslo náhodou (o tom jindy). Vypnout všechny kanály komunikace je lehké a těžké zároveň. Zkuste si den žít bez internetu. Úplně. Mě to čeká zítra.
Podotýkám, že jsem nikdy nemeditoval, ale postupně docházím k tomu, že nějak začnu. A tohle vypadá jako dobrá startovní pozice. Nic nedělat. Být na sto procent nic nedělající. Uvidíme co to udělá.
Nebuď zombie!

Pod tento článek není možné přidávat komentáře.