Profil

Scavatore

Jsem studentem katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU a katedry geofyziky MFF. Zajímám se o to, jak z mála vytřískat hodně a jak proměnit svoji lenost v činy. Pro tento účel je tu tato stránka.

VÍCE

Dopisy #4

Dobrého dne přeji!
Jak se máte? Doufám, že dobře. Čím blíže jsme hranicím naší země, tím více na Vás vzpomínám. Ano již jedeme zpět domů.

Je tedy na čase si asi trochu shrnout, co jsme ve Švédsku zažili. Jsem z toho tady nadšen. Musím Vám říci, že Švédové jsou totiž velice zajímaví lidé. A rád bych Vás někdy seznámil s naší rodinou.
Víte, co se říká o severských národech, že nedávají najevo své emoce. Tak to je tu dost často pravda. Jsou jako z kamene, naštěstí náš otec byl podle jejich příměru „crazy“, ale ani s ním jsme obvykle nevěděli na čem jsme. Je však pravdou, že oproti ostatním byl ještě dost komunikativní. Představte si, že jsem chtěl na našem včerejším lesním výletu, zavést řeč s jednou Švédkou. Naše konverzace skončila po několika mých otázkách, protože odpovídala přesně na to, na co jsem se ptal. Můžete samozřejmě namítnout, že to bylo mnou. Ale mám těchto negativních zkušeností více a víte, že nejsem úplně špatný v komunikaci s ostatními lidmi, když mám náladu. Takže snad mám právo se domnívat, že Švédové jsou studení.
Nicméně, když se jim dostanete trochu pod kůži, zjistíte, že jsou velmi vnímaví a rádi diskutují. V naší rodině jsme vedli hned několik takových diskuzí s různými lidmi a v podstatě o čemkoli aktuálním.
Na rozdíl od Čechů, které doopravdy zajímá asi jen to, co se dotýká přímo jich samotných, mají místní starost i o dění ve světě. A tak jsme mluvili o různých školských systémech, o volbě amerického prezidenta a dnes ráno, při cestě na autobus, i o střelbě v Orlandu.
Víte, že mám Čechy rád, ale někdy mi bohužel přijde, že se tak jako nezajímají o nic víc než o to, zda je jejich obvyklá trasa do hospody volná. Asi jsem ještě stále uvězněn v jistých stereotypech. Ale ten rozdíl mi přišel v posledních dnech více než patrný.
A ještě je tu jedna věc, kterou bych s Vámi taky rozebral. Co si myslíte o tom, že zde můžete „odložit“ své dítě již jako roční, či rok a půl staré, do jeslí? Mně to přijde ohromně nepřirozené a nevím jak Vy, ale vlastní dítě bych takhle brzy z ruky nedal. Jak si pak má vybudovat vztah s rodiči? Ale o tom si s Vámi rád popovídám osobně. Uvidíme se zítra v divadle? Podařilo se mi na poslední chvíli zařídit si lístek a vím, že vidět toto představení bylo i Vaším zájmem. Tak doufám, že se tam shledáme.
Naviděnou!

Pod tento článek není možné přidávat komentáře.