Profil

Scavatore

Jsem studentem katedry autorské tvorby a pedagogiky DAMU a katedry geofyziky MFF. Zajímám se o to, jak z mála vytřískat hodně a jak proměnit svoji lenost v činy. Pro tento účel je tu tato stránka.

VÍCE

Umělci k lopatám!

Když někde něco udělá umělec a vy pak následně pročítáte různé diskuze pod novinovými články, často se stává, že v nich čtete názory, ať jdou herci poznat opravdovou práci. Vzhledem k tomu, že se blíží 17. listopad a včera navíc proběhla pražská noc divadel, mám chuť o tom napsat něco víc.Řeknu to po lopatě. Ve škole zkoušíme hru. Naší vlastní hru, ne nadarmo jsme z katedry autorské tvorby. Takové zkoušení měsíc před premiérou (6. prosince divadlo DISK) vypadá zhruba takto: Celý den máte školu, práci, popřípadě jiné zkoušky. Ve čtyři odpoledne se sejdete na pohybovou zkoušku před samotnou hereckou. Učíte se různé zajímavé pohybové prvky, ladíte se s kolegy, abyste jeli na stejné vlně, rozcvičujete hlas. V sedm začne herecká s panem režisérem, což je jeden z nás, a jedete takřka v kuse až do jedenácti. Furt. My za to nemáme nic, protože to děláme do školy. Ale i kdybychom pracovali takto v divadle, sotva zaplatíme za měsíční výplatu nájem.

Ostatní umělci jsou na tom obdobně. Myslíte si, že muzikanti nestráví celé dny na zkušebnách? Zeptejte se někoho z hudební konzervatoře, jak se tam stojí fronty na klíčky od učeben a někteří cvičí po záchodech, aby vůbec měli kde. Tanečníci jsou na tom úplně stejně…

Je to volba, naše volba. Většina lidí to dělá za minimální mzdu jen proto, že je to baví. Ne proto, že by se neuživili jinde. A naopak chtěl bych vidět kohokoli z internetových diskutérů, jak se mu bude chtít do jedenácti do večera pořád dokola zkoušet tu samou věc.

Někteří mají určitě názor, že umění je vlastně zbytečná věc. Místo odpovědi a argumentu poukáži právě na 17. listopad roku 1989. Osobnosti jako Havel, Kryl, Kubišová a další nejsou spojeni s polistopadovými událostmi náhodou.

A ještě jedna věc – uvažejete-li o otm, že byste se jednou dali na nějakou takovou dráhu – čekejte následující věci. Hodně dřiny, velkou konkurenci, málo peněz a společenské postavení, které je závislé osoba od osoby. Pakliže vám to nevadí, jako mně, jděte do toho. Naučíte se mnohem víc, než byste čekali a hlavně, a to je to nejdůležitější, otevře se vám úžasná cesta k sebepoznání, která ještě bude dělat jiné lidi šťastnými.

Nebuď zombie!

Přidej komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *